Pronksist aiatööriistad. Ühistellimus ja taust.

Olen kokku panemas esimest ühistellimust, et saada veerema üks tore pronksipall. Avastasin hiljuti pronksist aiatööriistad ja tundsin, et on aeg tegutseda. Selleks panin kokku tellimisvormi ja tekitasin koduleheküljele uue alalehe “Kauplus“. Tellimusi võtan vastu 3. augustini, makseid kogun kuni 8. augustini ja siis tahan tellimuse ka kohe teele panna, et Austriast jõutaks enne nende puhkust (algab 16. august) meile tööriistad posti panna!

Nüüd hoian pöidlad pihus, et saaksime kamba peale õigeks ajaks vajaliku summa kokku, et tellimus toimuks mõistlike hindadega ja saaks tulevale e-kauplusele seemne idanema. Pean tunnistama, et mind käivitab lisaks praktilisusele ikka emotsioon ka – ilusad aiatööriistad on head ka silmale ja südamele. Siis saan ise neid tööriistu katsetada, oma kogemusi jagada ja uut praktikat luua. Austria meistrite tehtud tööriistade hulgas on ka selliseid, mis pole meie maal seni eriti tuntud ja mida tavapoodidest ei leia, näiteks väikeseid ja vahedaid käsikõplaid. Isegi mu vanaisa parim raudkõblas on selline, mida poest ei saa – vanast sidurikettast ise meisterdatud. Huvitav mõelda, et kui nad saaksid proovida kõplamist pronkskõplaga, kas läheksid ka silmad särama? See ettekujutus lisab hoogu. Tahan seda teada saada, niikaua kui see on füüsiliselt võimalik!

Pronksist tööriistad – lähemalt

Kaupluse juurde juba kirjutasin esimese tutvustuse, miks need tööriistad head on. Nüüd läheks natuke sügavamale. Üks küsimus, mida juba olen kuulnud (ja isegi mõelnud) on selle kohta, et kas pronksist (peamiselt siis vasest) tööriistad peavad vastu näiteks kaevamisele ja muudele sellistele rasketele töödele? Enda praktikat mul veel pole, aga tootja koduleheküljelt leidsin järgneva info, mille siinkohal tõlgin:

Oma puhtas vormis oleks vask liiga pehme metall enamike aiatööriistade valmistamiseks. Need tööriistad on valmistatud erinevatest vasesulamitest. Kõikide tööriistade terad on valmistsatud pronksist, sisaldades üle 90% vaske ja ülejäänud osa moodustab tina. Pronks on vastupidavam ja selle servad püsivamad teravamad kui puhtast vasest tööriistal. Tööriistade Sirius, Tuza, Hydra ja Pegasus “kaelades” on osasid, mis on tehtud messingist ehk vase ja tsingi sulamist. Phoenix, Pollux ja Lyra on valmistatud puhtast vasest, samuti ka kastekannud.

pronksist aiatööriistad
5000 aastat vana vaskkühvel. Pilt: https://kupferspuren.at/en/product/copper-trowel-castor/

Pronksist tööriistade idee

Alljärgnevalt minu tõlge ja kokkuvõte PKS Bronze koduleheküljel ettevõtte idee ja tausta kohta:

Victor Schauberger jõudis loodust uurides ja oma insenerikogemusi ühendades järeldusele, et vasest tööriistade kasutamine maaharimisel on maale kasulik ja aitab kasvatada tervemaid taimi. Oma kirjutistes tõi ta välja mitmeid põhjuseid.

Esiteks uskus ta, et rauast või terasest tööriistade kasutamine mõjub mullale hävitavalt. Kõik looduses on liikumises, kas kasvu või lagunemise suunas. Kui metalliline raud puutub kokku ilmaga, hakkab see lühikese aja jooksul roostetama ja lagunema. Ta ei suutnud näha loogikat selles, et taimede kasvu toetamiseks peaks kasutama lagunemisprotsessis olevat rauda. Vask seevastu on palju stabiilsem. Väikseid metallilise vase känkaraid on maa seest leitud. Vast ei ole Maaga antagonistlikus suhtes, ta ei ole lagunemisprotsessis. Vask isegi tõrjub kahjulikke baktereid.

Teiseks uskus Schauberger, et planeedil Maa toimub kasvamine jahedates tingimustes, veekeskkonnas; ja lagunemine juhtub soojades tingimustes: tulekeskkonnas. Just sellepärast lähevad kompostihunnikud kuumaks. Kuumus soodustab hunniku koostisosade lagunemist, et need oleksid kättesaadavad järgmise kasvutsükli tarbeks. Raual on suurem hõõrdetakistus kui vasel. See tähendab, et kui rauast või terasest adrahõlma tõmmatakse läbi mulla, see soojeneb. Vast ja selle sulam, pronks, on siledam kui raud ja seega püsib mullast läbi liikudes jahedana.

Kolmandaks, raud pole sädemevaba (non-sparking) metall. See nn säde on laeng, energia kaotamine antud kontekstis. Victor Schauberger uskus, et kui pinnavesi jõuab maapinnani, saab ta selle liikumise käigus nõrga elektrilise laengu. See laeng on osa sellest, mis toidab taimi. Kui kasutada rauast tööriistu, siis pinnavesi jääb sellest laengust ilma, nii jõuab ka taimedeni vähem. Vask on sädemevaba metall, mistõttu ei toimu sellist energiakadu.

1940-ndate aastate lõpus tegi Schauberger koostööd akadeemikuga Saltzburgist, et viia läbi katseid tema ideede tõestamiseks. Nad kasvatasid kaheksat erinevat kultuuri rohkem kui neljateistkümnes katses, harides poole igast katselappist vasega kaetud adraga ja teise poole tavapärase terasest adraga. Tulemused olid püsivad. Kultuurid, mida hariti vasega kaetud adrahõlmadega, andsid suuremaid, tervemaid saake ning neil oli vähem kahjureid.

Hoolimata oma katsete edukusest ei õnnestunud tal erinevatel põhjustel jõuda selliste tööriistade tootmiseni.

PKS ehk Pythagoras-Kepleri Süsteem

Victor Schauberger, metsavaht, loodusteadlane ja leiutaja, tegi mitmeid avastusi erinevates valdkondades: metsandus, põllumajandus, vesiehitus, vee rafineerimine ja Vaba Energia (Free Energy) ja jättis sellest kõigest maha põhjaliku pagasi. Aastakümneid on Villa Rothstein Engleithenis, Bad Ischli lähedal Saltzkammergut regioonis Ülem-Austrias olnud jätkuvate uurimistööde keskuseks.

Villa Rothstein Engleithen
Villa Rothstein, Engleithen, Austria

Victor Schaubergeri arhiivi eest hoolitses alguses tema poeg, Walter Schauberger, matemaatik ja füüsik. Nüüd hoolitseb selle eest lähiperekond. Walter süvenes põhjalikult oma isa avastuste edasiarendamisesse, õpetamisse ja uurimisse, mis põhinesid looduse vaatlemisel ja ta viis need tulemused kokku Pythagorase ja Johannes Kepleri harmooniliste teooriatega.

Neile teadlastele viidates nimetas Walter Schauberger Engleitheni uurimiskeskuse Pythagoras Kepleri kooliks (Pythagoras Kepler School ehk PKS) ja hõlmas nende uurimistööd kokku nimetuse all Pythagoras-Kepleri Süsteem (Pythagoras Kepler System).

PKS Bronze Tool ehk ettevõte, kes pronksist tööriistu valmistab

Pilt: https://kupferspuren.at/en/informations/idea/

1995. aastal hakkas Johannes Stadler koostöös PKS-iga (Pythagoras-Kepleri süsteem nagu Viktor and Walter Schauberger seda nimetasid – “Ühendus, et edendada looduslähedasemaid tehnikaid” (Society for the Promotion more natural technique” (www.pks.or.at )) ja sepaga Franz Höfler rakendama Schaubergerite ideid.  Johannes Stadler hakkas müüma väikestes kogustes käsitsi valmistatud aiatööriistu, mis olid tehtud tugevast vasesulamist. 2008. aastal, pärast Franz Höfleri pensionile jäämist, liikusid oskused ja teadmised tööriistade valmistamise ja sulamite kohta Johannes Stadlerile ja tema meeskonnale. Nõnda suudeti kindlustada PKS vasest aiatööriistade kvaliteedi püsivus edasine arendustöö. Nii sündiski ettevõte nimega PKS Bronze Just seesama Johannes Stadler vastaski minu esimesele ja järgnevatele kirjadele ja on valmis tegema koostööd, et neid tööriistu saaks ka Eestis edaspidi osta ja kasutada.

Uus pronksiaeg PKS pronksist aiatööriistadega


Aiapidajad Ibizal. Pilt: https://kupferspuren.at/en/informations/idea/

Inimesed on kasutanud vasesulameid aiatööriistade tegemiseks niikaua kui inimesed on üldse metalli kasutanud. Vask tõrjuti metallina välja tööriistadest ja relvadest alles siis, kui asemele saabus raud ja terase sulatamine.

Sajandeid eelistasid arenenud ühiskonnad, nagu vana Hiina impeerium, mullaga töötamiseks raua asemel pronksi.

Selle idee korjas üles ja uuris lähemalt 1950-ndatel Austra bioinsener Victor Schauberger ning tänaseks on sellest välja kasvanud tööriistad, mida valmistatakse vanade traditsiooniliste meetodite kohaselt kõrgekvaliteedilisest toorainest. Kõik pronksist osad on sepistatud käsitsi. See selgitab pisut ka nende hinda 😉

Pilt: https://kupferspuren.at/en/informations/idea/

Vasest tööriistade eest hoolitsemine

Põhjalikum info inglise keeles siin, allpool minu tõlge:

  • Soovitav on vältida pikaajalist otsest päikesepaistet ja hoida puidust käepidemed kuivad.
  • Tööriistad ei vaja puhastamist. Käsitsi valmistatud tooted varieeruvad tänu loodusliku materjali olemusele. Seetõttu tasub probleemide korral alati ühendust võtta (minuga või otse tootjaga).
  • Vasesulamist tehtud tööriistad on sepistatavad ja neid saab palju kergemini tagasi painutada õigesse kujusse, parandada või teritada võrreldes sarnaste tööriistadega, mis on tehtud rauast. Puudub murdumise oht.
  • Oluline on vältida kontakti kemikaalidega, mis sisaldavad äädikhapet. See põhjustab vaserooste tekkimist, mis on mürgine. (Loe lähemalt vasepaatina ja vaserooste kohta inglise keeles)
  • Hoiustamine: eelistatult hoia tööriistu talvel kütmata ruumides. Nõnda ei kuiva puit liiga ära ja ühendused ei lähe logisema.

Miks mina sellega tegelen

Kirjutasin oma idee saabumisest juba pisut lahti siin. Permakultuuriga seostan teemat sedakaudu, et permakultuuri eetika osa on looduse ja inimeste eest hoolitsemine ning kui minuni on jõudnud info, et mullaga on võimalik paremat koostööd teha kasutades vasest ja vasesulamist (pronksist) tehtud tööriistu, siis ma tahan seda ise järele proovida. Ilu ja praktilisus jällegi toetavad inimest.

Tööriistade ja vase taga olev informatsioon ning inspiratsioon käivitavad mind veelgi. Väike salapära ja seos, millest Schauberger kõneleb… ja samas kõrvale PKS Bronze ettevõtte senine suhtlemine ja suhtumine, mis kõlavad kaasa minu arusaamadega. Need tööriistad on tehtud käsitööna, mitte suurtootmises. Neid ei tohi müüa Amazonis ega teistel suurplatvormidel. Toodete edasimüüjateks on omakorda väikesed asjaarmastajatest ettevõtted, mis hindavad kogu seda lugu ja armastust looduse ja loodusega koostöös toimetamise vastu. Kokku saab midagi toredat ja huvitavat, millega ma julgen ennast ja oma tegemisi seostada ning millele oma aega ja tähelepanu pühendada.

Ühistellimus

Niisiis, kes soovib tellida, siis kõige parem on seda teha KOHE, kuni 3. augustini 2020 – nii on kõige kindlam, et mul õnnestub edasi liikuda ka pidevalt avatud e-kaupluseni ja saame Eestimaal vase võlujõudu hakata oma toidu kasvatamisel kasutama!

Tellimisvorm siin ja pikem jutt Kaupluses.

 

 

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.