pronksist aiatööriistad

Pronksist aiatööriistade lugu

Kõik algas sellest, et mulle jäi ühel õnnelikul 2020. aasta juunikuu päeval silma Epp-Maria Kokamäe Instagrami postitus pronksist aiatööriistadest: PKS Bronze Tools
Hakkasin uurima, et miks peaks keegi pronksist tööriistu tegema ja kasutama… ja kust neid leida saab? Selgub, et neid tehakse peamiselt ühes kohas, Austrias, osavate käsitööliste poolt ja levitatakse asjaarmastajate-aednike-ettevõtjate kaudu siin ja sealpool ookeani. Kui avastasin, et nende tööriistade taga on ka Victor Schaubergeri ideid, läks asi veelgi põnevamaks. Tema taipamistest vee kohta olen juba varasemalt vaimustunud olnud (film tema elutööst). Järgnevalt jäi mulle silma, et Charles Dowding, “no-dig” (ilma kaevamata) aiapidamise üks eestkõnelejaid, kasutab samuti neid tööriistu (huvi korral loe artiklit tema arvamusest pronksist tööriistade kohta). Lisaks ametlikule infole, et pronksist tööriistad mõjuvad mullale hästi, leidsin arvamisi ka selle kohta, et teod ei taipa tulla paikadesse, mis on pronkstööriistadega haritud, aga raudtööriistadega puudutatud mulda jääb “elektriline jälg”, mille peale teod kohale tulevad ja söögipoolist leida loodavad. Huvitav-huvitav!
Kirjutasin kohe otse tootjale, sain “rohelise tule”, et neid tööriistu Eestisse tuua ja nüüdseks on valminud on e-pood, kust mugavamalt tellimusi (ka ühistellimusi) esitada.

Ametlik info ehk MIKS pronksist aiatööriistad?

– rikastavad muldasid vase mikroelemendiga ja pakuvad taimedele seega elutähtsaid toitaineid
– kerged ja hea disainiga tööriistad
kuluvad vähe
ei roosteta, aga vananedes tekib pinnale väärikas vase paatina kiht
– on teravad
– võrreldamatult pikem elu kui rauast tööriistadel
– rõõmustavad silma ja kätt

Schauberger on leidnud, et mulla harimine vasest/pronksist tööriistadega on kasulikum maale ja toetab tervete taimede kasvatamist. Ta on oma kirjutistes välja toonud mitmed põhjused, miks eelistada pronksist tööriistu:
– väike kogus vaske loob soodsad tingimused kasulikele mikroorganismidele;
– läbivad mulda kergesti – madal hõõrdetegur – vähem võimalust, et savi jääb tööriista külge kinni;
– vask ei ole magneetiline, seetõttu ei häiri mulla elektrilist välja;
– teritada saab luisuga, viiliga või pinnides (tagudes haamriga tööriista serva vastu terasest alasit).

PKS Bronze Tools on Austria ettevõte, mille pronksist tööriistad on traditsiooniliste tarkuste järgi käsitsi valmistatud kohalike vaseseppade poolt. Nad kasutavad kõrgekvaliteedilist vase-tina sulamit, mille vasesisaldus on rohkem kui 92%. Pronks on külmkarastatud, et saavutada piisav materjali tugevus. Tööriistade valmistamine koosneb seitsmest sammust: lõikamine, tagumine, jootmine, keevitamine, lihvimine, poleerimine ja käepidemete kinnitamine. Meistertreial valmistab käepidemed Euroopas kasvanud saarest, pöögist või pärnast.

Tee oma valik e-poes! Aktuaalne ühistellimuste info siin.