Põhjamaist suve me ju teame – kõik kasvab korraga ja kui täna ei vaata, siis homme ei näe. Toimunud on ka mõned koolitused, kuhu olen panustanud oma niigi üürikest toa- ja arvutiaega. Avastasin, et saan edasi anda oma tegemisi ja taipamisi ka videote vahendusel ning selleks puhuks alustasingi Marianipermakultuuri juutuubi kanaliga. Seal saab järgijaks end panna ja nii saame koos kasvatada emakeelset permakultuuri.
Praegu on olemas juba 3 videot, esimene Avarmaa toidusalust juunis, edasi väike ülevaade Vanavanemate aiamaa seisust (ka juuni) ja nüüd kõige uuem vaatlustest raiesmikul ehk toidusalu inspiratsoonipangas.
Lisaks videotele on mu fookuses olnud 9. juulil Padisel toimunud toidusalu koolitus-praktika. Lisaks loengule tegime seal algust väikese toidusalupeenraga – istutasime söödavaid kuslapuid ja põnevaid püsikuid, rajasime nende jaoks loomingulise kasvuala – papi, kõdusõnniku, mulla ja jalakalehtedega 🙂
Üks pilt, mis avanes kui madin oli möödas ja päike juba õhtus. Pakud panime selleks, et kohalikud saaksid istumas ja vaatlemas käia.
Serva panime jalakapakud, sest see jalakas tuli maha raiuda, kuna oleks muidu ala ära varjutanud. Baasiks on vanad õunapuud, puhastasime välja ka seal juba kasvanud tikrid. Olemasoleva kõrge taimestiku niitsime sirbiga maha ja jätsime alla multšiks. Papi alla panime veel natuke köögikomposti (Padise Kastellist) ja pisut kõdusõnnikut. Papp sai niisutatud ja enda peale peamiselt kõdunenud hobusesõnnikut (loodan, et see taimedele liiga kange pole!) ja veidi eemalt toodud mulda. Pealmiseks kihiks sai minu kogemuses ainulaadne lehemultš värsketest jalakalehtedest. Tublid koolitusel osalejad noppisid jalakaokstelt lehed ära (üksi seda juba ei teeks!) ja nõnda me leidsimegi loomingulise lahenduse olukorrale, kus meil pealepandavat multši polnud. Loodan, et need lehed mõjuvad peamiselt süsinikuna kompostimise loogika mõttes ja tasakaalustavad kõdusõnniku mõju!
Koolitus toimus tänu sellele, et Lääne-Harju vald mõtleb julgelt ning on alustanud rohevalla idee arendamisega ning teeb projektirahade eest koolitusi, et avardada kohalike inimeste teadmisi igasuguse erineva ökonduse ja innovatiivsuse alal, mis loodusega koostööd toetaks. Plaanide kohaselt jätkame asjaga ka tuleval aastal.
Koolitusest peaks valmima ka video, mida kindlasti jagan!
Seniks – mõnusaid hetki sumiseva ja õitseva suvelooduse keskel, iga päeva tuleb praegu märgata.