Raamatud minu riiulist, mis on mind kõnetanud ja mis katavad erinevaid valdkondi ja mõtteid, mis kõik on suunatud suuremale kooskõlale loodusega. Nimekiri täieneb!
Eesti keeles:
Banner, Anneli. Eesti aia ajalugu. – Annab hea tausta sellele, kust me tuleme ja kuidas oleme veel hiljuti kartnud porgandit ja miks nimetame aiamaad tihtipeale “kapsamaaks”.
Oudolf, Piet & Kingsbury, Noel. Moodne maastik püsikute ja kõrrelistega. – Vaimustav lähenemine justkui iluaiandusele. Selle raamatu abil kujundasin oma esimesed elurikkust toetavad püsi(lille)kutepeenrad. Pean selle raamatu käsitlust permakultuuri ideid toetavaks ja leian, et ilu on loomulik osa koostööst loodusega.
Windsperger, Ulrike. Permakultuuri käsiraamat. Nutikas planeerimine ja jätkusuutlik aiandus. – Rõõm esimesest permakultuuri raamatust Eestis, samas üllatus, et miks selline raamat? Kui juba nii palju vaeva ära näha, siis oleks võinud võtta ikka mõne klassiku! Autor pole permakultuuri selles maailmas, kus mina olen seni viibinud, eriti tuntud. Raamat on ausalt öeldes ebatäpse sõnakasutusega (nt muld ja pinnas pandud üht ja sama tähendama) ja ei hiilga oma struktuursusega. Küllap on aga raamat valitud seetõttu, et valitseb arvamus, et eestlased on praktilised ja tahavad eelkõige saada palju käepäraseid juhiseid peenra tegemiseks. Ilusaid pilte ka. Ma ise tunnen, et permakultuur on palju rohkemat kui peenrategu ja selle väärtus seisnebki süsteemis kui õnges, millega on võimalik kala püüda ükskõik kus. Ent raamat on hetkel läbi müüdud ja see tähendab, et huvi on olemas, peaaegu et ükskõik millistele raamatute järgi, mis räägivad permakultuurist 🙂
Inglise keeles:
Alexander, Christopher & others. A Pattern Language. – Mustrite märkamise imeteos. Fookuses pigem inimloodud struktuurid, asulad, tänavad, ehitised ja siselahendused. Siiski on loodusega seosed sees ja selline mustrite tajumine ja kirjapanek on fenomenaalsed! Abiks maja planeerimisel ja mustrite kui selliste taipamisel üldiselt.
Crawford, Martin. Creating a Forest Garden. – Üks toidusalu tüviteostest, hea taimede nimekiri. UK kogemus.
Hemenway, Toby. Gaia’s Garden. – Seda raamatut soovitati mulle juba mu permakultuuri huvi alguses, kuid sain selle endale 2020. Saan nüüd aru, miks see on alustuseks väga hea. See on mõnus süntees teooriast ja praktikast ning soojalt kirjutatud. Toby on nüüdseks meie hulgast lahkunud, kuid tema töö on olnud väga vajalik. USA põhjaosa kogemus.
Kempf, John. Quality Agriculture. – Vestlused erinevate mullakasvatusspetsialistidega, USA kogemus.
Osentowski, Jerome. The Forest Garden Greenhouse. – Uue võimalikkuse avastamine taimede kasvuhoones kasvatamise osas, mida Osentowsky on loonud ja algatanud. Head näited ja lahendused uute katsetuste radadel. USA põhja-keskosa kogemus.
Perkins, Richard. Making Small Farms Work. – Richard on praktik, kes toidab edukalt oma pere ja õpetab uut põlvkonda põllumehi. Oleme kohtunud ja ta esindab minu jaoks “jalad maas” permakultuuri. Kesk-Rootsi kogemus.
Schiller; Plinke. Year-round Solar Greenhouse. – Üldisem ja ülevaatlikum teos
Watson, Guy & Baxter, Jane. Riverford Farm Cook Book. – Õnnestunud kingitus, hea inspiratsioon kööki ja sisaldab ka mõnusaid vaateid erinevate köögiviljade kasvatamisele. UK taust.
Whitefield, Patrick. The Earth Care Manual. – klassika! Hea teooria ja põhjalik käsitlus. See oli üks mu esimestest permakultuuri raamatutest. UK taust.
Woodrow, Linda. The Permaculture Home Garden. – Üks viimaseid lisandusi, kaanest kaaneni läbi veel lugemata, naiselikum perspektiiv.
ja veel raamatuid, mida kolimise järgselt veel lahti pakin ja peagi siia lisan.